URODZINY BRYNICY

Wieś Brynica została założona 24 marca 1333 roku (choć najstarsze zapiski o niej datowane są na rok 1289) i dlatego w miniony piątek uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Brynicy – jak co roku  – zorganizowali Urodziny Brynicy. Tym razem z okazji 690 rocznicy obchody były bardziej huczne niż zazwyczaj i dlatego na przyjęcie cała społeczność szkolna udała się w strojach stylizowanych na wiejskie z poprzednich stuleci.

Zaproszeni goście i mieszkańcy wzięli udział w krótkiej uroczystości, podczas której mogli zapoznać się z historią wsi, zaprezentowaną przez ucznia Łukasza Cebulę oraz legendami o niej krążącymi, przedstawionymi przez nauczycielki: Panią Patrycję Łaskawską i Panią Małgorzatę Młynek, a także historią powstania pomnika św. Michała Archanioła  przytoczoną przez Panią Monikę Stańską.

Zebrani wysłuchali również wiersza o Brynicy, napisanego przez Adriana (byłego ucznia PSP w Brynicy) wyrecytowanego przez uczennicę Emilię Drost. A, że Brynica „nie jedno ma imię” wystąpienia były w trzech językach: polskim, śląskim i niemieckim.

Głównym punktem programu było odsłonięcie trzech kamieni pamiątkowych z inicjatywy nauczycielki Pani Danuty Sudoł, zasponsorowanych przez Fundację Aktywizacji Kultury i Sportu Aktywni. Mają one zapoczątkować kamienną alejkę upamiętniającą najważniejsze wydarzenia z życia wsi.

Wójt Gminy Łubniany Paweł Wąsiak, Sekretarz Piotr Pośpiech, Sołtys Marek Ciernia, przedstawiciel Rady Sołeckiej Konrad Dendera, proboszcz Krzysztof Mróz oraz radni Tomasz Żelasko i Jarosław Krzyścin oraz wszyscy zaproszeni goście otrzymali okolicznościowe ciasteczka z zawieszką, które samodzielnie wypiekli uczniowie PSP w Brynicy na zajęciach pozalekcyjnych.