Bryniccy reporterzy na tropie

W czerwcu uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Brynicy realizowali projekt „Bryniccy reporterzy na tropie”. Jest on częścią projektu pt. „Biblioteki, naturalnie”, realizowanego przez Łubniański Ośrodek Kultury ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach kierunku interwencji „Blisko – Biblioteka”. Celem projektu było kształtowanie nawyków czytelniczych społeczności uczniowskiej, pobudzenie aktywności społecznej poprzez spotkania z ludźmi kultury oraz autorami książek podróżniczych, rozwój aktywności twórczej poprzez wykorzystanie talentów do stworzenia publikacji na temat swojej miejscowości oraz nawiązanie współpracy z instytucjami środowiska lokalnego i integracja społeczności lokalnej. W pierwszej fazie uczniowie poznawali odległe krainy i odmienne kultury. Poznawali egzotyczne krainy geograficzne i państwa: ich położenie, zwyczaje, tradycje, ciekawe miejsca czy zabytki. W tym celu  sięgnęli do literatury podróżniczej znajdując się w szkolnej bibliotece oraz oglądali programy podróżnicze. Uczniowie podczas zajęć na lekcjach, świetlicy czy zajęć bibliotecznych jak również samodzielnie czytali serię „Nela, mała reporterka”. Oglądali cykle reportaży podróżniczych (m. in „Dzieci świata”, „Wędrówki z Pawłem). Po zaznajomieniu się z literaturą podróżniczą wykonywali ilustracje będące ich wyobrażeniami tego, co przeczytali czy zobaczyli. Każda klasa w ramach współpracy grupowej przygotowała plakat na temat wylosowanego kontynentu. Na plakacie pojawiły się ciekawostki, opis fauny i flory danego kontynentu, opis zabytków i zwyczajów ludności tamtejszego regionu – wszystko wsparte ilustracjami.

Uczniowie w ramach konfrontacji swoich wyobrażeń z rzeczywistością spotkali się z podróżnikami, którzy odwiedzili tereny znane im jedynie z kart książek. W ramach projektu odbyły się cztery spotkania z podróżnikami i autorami książek podróżniczych:

  1. Jackiem Pałkiewiczem – podróżnikiem i eksploratorem, odkrywcą źródeł Amazonki, trenerem i twórcą survivalu w Europie,
  2. Pawłem Szpalą – podróżnikiem, autorem bloga „Fotograficzno – Podróżniczego Człowiek Przygoda”, autorem przewodnika po Opolszczyźnie,
  3. Przemysławem Supernakiem – fotografem i podróżnikiem, autorem bloga podróżniczego „SuperGlob” oraz organizatorem Opolskiego Festiwalu Podróżniczego,
  4. Grzegorzem Mazurem – podróżnikiem, grotołazem, zdobywcą górskich szczytów, autorem książki „Koleją Transsyberyjską nad Bajkał”.

Podróżnicy przybliżyli uczniom miejsca, o których ci dotychczas jedynie słyszeli bądź czytali. Opowiedzieli o regionach, które dla młodego człowieka nie były dotychczas znane. Podzielili się z nimi swoimi pasjami, doświadczeniem. Opowiedzieli o swoich przygodach. Pokazali zdjęcia z podróży do odległych zakątków świata, ale też pokazali, że nasze województwo też nie jest pozbawione atrakcyjnych, a czasem tajemniczych miejsc.

Uczniowie zafascynowani opowieściami o dalekich podróżach i odległych krainach postanowili wyruszyć z aparatem fotograficznym na ścieżki Brynicy i okolic i wydobyć to, co z ich ojczyzny lokalnej jest najpiękniejsze. Przeprowadzili wywiady z ludźmi (pasjonatami historii, działaczami społeczności lokalnej). Poznali historię swojej miejscowości. Dowiedzieli się o zwyczajach ludności (tych dawnych i współczesnych). Poznali ciekawostki z  życia mieszkańców wsi i gminy. Wykonali zdjęcia z miejsc dla nich atrakcyjnych, takich, które chcieliby pokazać ludziom, aby piękno ich ojczyzny lokalnej nie uległo zapomnieniu. Efektem ich działań było przygotowanie folderu i fotoksiążki, którego pomysłodawcami i autorami są uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Brynicy.

Donata Bieniek