MAMY WYCHODNE!

Od 10 maja br. w Publicznej Szkole Podstawowej w Brynicy zostaje wdrożony program Fundacji Rozwoju Dzieci: Dzieci mają wychodne, celem zadbania o samopoczucie i dobrostan naszych uczniów.

Jest on odpowiedzią na złą kondycję dzieci – psychiczną i fizyczną, zanikanie relacji rówieśniczych i brak warunków do prawidłowego rozwoju, ma dać szansę dzieciom na rozwój w kontakcie z przyrodą. Podstawowym celem jest włączenie do praktyki placówek (przedszkoli i szkół) 3 godzinnych pobytów dzieci w naturze, 1 raz w tygodniu, niezależnie od pogody, czyli wypraw, wyjść, wycieczek z dziećmi do lasu, nad rzekę, na pole – do miejsc,  gdzie jest możliwy bliski kontakt z przyrodą.

W tym roku szkolnym wychodne fundujemy klasom I-III, ale w przyszłym chcielibyśmy zaproponować te formę aktywności również klasom IV-VIII.

Dlaczego to robimy?

  • Bo dzieci, które dużo czasu spędzają same w domu, źle się rozwijają:
  1. tracą kontakt ze swoim środowiskiem i mają trudności w budowaniu własnej tożsamości;
  2. ich mózgi gorzej się rozwijają;
  3. psują sobie wzrok;
  4. za mało się ruszają;
  5. są znużone i znudzone;
  6. coraz częściej mają poczucie, że szczęśliwe beztroskie dzieciństwo nie będzie już ich udziałem.
  • Bo buduje odporność fizyczną i siłę psychiczną
  • Bo rozwija dzieci i łagodzi trudności rozwojowe

 Dzięki realizacji tego programu nauczyciele i uczniowie będą mieli okazję do wejścia
w nieformalne i prawdziwe relacje. Grupa „wychodna” będzie bezpieczniejsza niż w czterech ścianach szkoły – odległości i świeże po­wietrze są bezpieczne. W tym czasie wychowawczynie zadbają o to, aby dzieci kreatywnie i aktywnie spędzały czas ze sobą w wolnej, naturalnej przestrzeni.

Nasza okolica jest idealna do realizacji tego programu. Bardzo nam zależy, aby dzieci miały możliwość swobodnej zabawy, czas na rozmowy, śmiech i bieganie. Obserwacje
i spostrzeżenia dzieci będą wykorzystywane na lekcjach w tradycyjnej formie. Nauka będzie się odbywała, tyle że w zupełnie innych okolicznościach i przy pomocy innych narzędzi.

https://www.frd.org.pl/wp-content/uploads/2021/04/DMW-ulotka-duza_final2.pdf